niedziela, czerwca 02, 2013

James Thompson - "Jezioro krwi i łez"

Autor: James Thompson
Tytuł: Jezioro krwi i łez
Cykl: Inspektor Vaara (tom 2)
tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Tytuł oryginału: Lucifer’s Tears
wydawnictwo: Amber
data wydania:18 września 2012
liczba stron: 352"Sprawa morderstwa somalijskiej imigrantki z Aniołów śniegu pozostawiła inspektora Kari Vaarę z blizną na twarzy, chroniczną bezsennością, uporczywą migreną i nieprzemijającymi wyrzutami sumienia.
Rok później Vaara mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się na życzenie swojej pięknej amerykańskiej żony.
Kate czuje się tu jak u siebie, lecz dla Vaary z tym miastem wiążą się same złe wspomnienia. A praca na „cmentarnej szychcie” – nocnej zmianie w wydziale zabójstw – pogłębia stres.
Dlaczego właśnie Vaara ma przeprowadzić śledztwo w sprawie Arvida Lahtinena – dziewięćdziesięcioletniego bohatera narodowego oskarżonego o zbrodnie wojenne? Rząd domaga się potwierdzenia jego niewinności, aby ocalić wizerunek Finlandii jako kraju, który odegrał heroiczną rolę podczas wojny. Ale dla Vaary dowody są jednoznaczne… Czy to przypadek, że właśnie teraz dostaje drugie dochodzenie? Rosyjski biznesmen jest podejrzany o zabójstwo swojej młodej niewiernej żony. I jak się okazuje – nietykalny..."

Druga powieść z Inspektorem Karim Vaari jest bardzo dobra,a nawet lepsza od pierwszej części. Postać głównego bohatera bardzo mi się podoba. Nie jest przekoloryzowana. Taki facet z jajami, w sam raz. Akcja powieści jest bardzo interesująca i zawiera różne wątki; m.in dotyczące brutalnego morderstwa na kobiecie oraz wątek,który mnie osobiście bardzo zaciekawił o zbrodniach wojennych Finów w czasie II wojny światowej. Tutaj także poznajemy historię dziadka Karima. Thompson także niezwykle ciekawie w powieści przemyca ciekawostki o życiu codziennym Finów i ich obyczajach. Ma on chyba ten dar dlatego, iż sam jest Amerykaninem w obcym kraju. W powieści pojawia się również galeria ciekawych postaci: rodzeństwo jego zony Kate oraz Arvida, dawnego bohatera narodowego.
Powieść uważam za bardzo ciekawą i z niecierpliwością czekam na kolejną książkę Thompsona "Biel Helsinek".


Ocena 9

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...