piątek, maja 17, 2013

"Tysiąc Sztuk Złota" - Ruthanne Lum McCunn

Autor: Ruthanne Lum McCunn 
Tłumaczenie: Jan Kabat

Tytuł oryginału: Thousand Pieces of Gold

Wydawnictwo: MUZA

Liczba stron: 272


W 1871 roku Chiny nawiedza klęska głodu i ojciec trzynastoletniej Lalu musi ją sprzedać. Dziewczyna trafia do domu publicznego, skąd zabiera ją do Ameryki handlarka żywym towarem. Tam zostaje wystawiona na licytację i staje się własnością szefa knajpy na Dzikim Zachodzie. W końcu zagrano o nią w pokera... Ta po mistrzowsku opowiedziana historia to prawdziwa biografia, przeniesiona także na ekran, opowieść o niezwykłej kobiecie, która walczy o niezależność i szacunek na amerykańskim zachodzie.


Powieść "Tysiąc sztuk złota" o Lalu Nathoy (Polly Bemis), która istniała naprawdę mnie zainteresowała. Po przejrzeniu Internetu znalazłam nawet jej kilka zdjęć. Książkę warto przeczytać ze względu na ciekawą historię młodej Chinki, która zostaje wydarta ze swojego domu i jest rzucona na pastwę losu. Lalu musiała być naprawdę silną kobietą, aby przetrwać wszystkie lata z dala od rodziny, a potem w Ameryce, która była dopiero co eksploatowana. Jest tam obca i z początku nie spotyka zbyt życzliwych osób. Los się do niej jednak uśmiecha, gdy poznaje miłość swojego życia. 

Na uwagę zasługuje też fakt opisania jej dzieciństwa w Chinach, gdzie z początku była typową dziewczynką z chińskiego domu, której się krępowało stopy. Los sprawił, że Lalu musiała pracować w polu (co lubiła), a matka postanowiła odwiązać jej skrępowane stopy. Lalu walczy o swój byt przy boku rodziców, pomaga im jak może. Jako dziewczynka wykazała się odwagą podejmując się ciężkiej pracy na polu. Z czasem okazało się, że ta umiejętność jej się bardzo przydała.

Ocena 9

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...