wtorek, sierpnia 30, 2011

"Źródło" - Ayn Rand

Autor: Ayn Rand
Tytuł: Źródło
tłumaczenie Iwona Michałowska
tytuł oryginału: The Fountainhead
wydawnictwo: Zysk i S-ka
liczba stron: 815


"Historia nieprzeciętnie uzdolnionego architekta, Howarda Roarka. Nie podporządkowuje się on powszechnie panującym poglądom i gustom. Pomimo wiążącej się z tym samotności i cierpienia podąża drogą, którą wskazują mu serce i rozum. Jest to opowieść o ambicji, władzy, pieniądzach i miłości - miłości tak niezłomnej, że niczym masywne kamienne wieże wznoszone przez bohatera zatriumfowała nad oszustwem, rozłąką, zazdrością i okrutnymi atakami tych, którzy pragnęli ją zniszczyć."


  Przeczytałam "Źródło" dzięki mojej drugiej połówce. Nie przypuszczałam, że ta powieść Ayn Rand tak mnie porwie. Historia dwóch architektów; Howarda Roarka i Petera Keatinga. Pierwszy jest niezależnym twórcą, który nawet za cenę upokorzeń, klęsk tworzy tylko to, co jest w jego przekonaniu słuszne. Keating jest architektem wtórnym, który nie raz korzysta z pomocy Roarka. Obydwoje poznali się na studiach z których Roark zostaje wyrzucony.  Roark jest buntownikiem, nie chce się poddać panującym trendom, przez co jego droga jako architekta jest o wiele trudniejsza. Jest to jednak człowiek zahartowany i nieustępliwy.  


   W powieści znajdziemy także Dominique, której postępowanie w niektórych momentach wydaje się co najmniej dziwne. Jednak niezmiennie jej największą miłością jest Howard Roark. Przez powieść Rand przewijają się różne charaktery; Guy Francon, Ellsworth Toohey i wiele innych. Postacie przez nią wykreowane przyciągają, jak i sama książka, która jest pochwałą jednostki twórczej, silnej i niezależnej. Na szczególną uwagę warto zwrócić na finałowy monolog Roarka. Książka mimo, iż jest sporą cegłą, bo ma ponad osiemset stron nie nuży i pozostaje na dłużej w pamięci czytelnika, niż na chwilę.  jest to niewątpliwie jedna z moich ulubionych książek. Polecam szczerze.

Dlaczego zawsze nas uczą, że robienie tego, czego się pragnie, jest łatwe i złe, i że potrzeba dyscypliny, by się przed tym powstrzymać? To jest najtrudniejsza rzecz na świecie: robić to, czego się pragnie. I wymaga największej odwagi. Mówię o tym, czego się pragnie naprawdę. (...) Bo to ogromna odpowiedzialność: pragnąć czegoś naprawdę.Ocena: 10. Bastet

2 komentarze:

Agata Adelajda pisze...

Po Twojej recenzji jestem skłonna sięgnąć po coś AR; niestety oglądałam film Pasje AR i powiem, że odechciało mi się mieć z nią cokolwiek wspólnego.

Monia pisze...

"Pasji" nie widziałam,nie wnikam w to w sumie. "Źródło" mi przyniesiono i mi się spodobało :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...