piątek, lutego 12, 2010

"Kobieta z wydm" - Kôbô Abe

Autor: Kōbō Abe
Tytuł: Kobieta z wydm
tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz
tytuł oryginału: Suna no onna
wydawnictwo: Znak
data wydania: 2006 (data przybliżona)
liczba stron: 186Nauczyciel, z zawodu entomolog, wyrusza na wyprawę badawczą na wydmy. Jeszcze nie wie, że nigdy z niej nie wróci. Uwięziony w domu- pułapce desperacko próbuje uciec, ale magnetyczna siła tajemniczej kobiety, z którą mieszka, sprawia, że to, co dotąd było przekleństwem, staje się sensem jego życia.

Walka z niszczycielską potęgą piasku, bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między nią a bohaterem bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata?  Kobieta z wydm Kôbô Abe jest historią o piasku, o życiu które przecieka jak piasek. O tym, jak żyjemy unieruchomieni pomiędzy swoimi własnymi piaskami.
  Powieść Kobe Abe można traktować dosłownie i metaforycznie. Główny bohater dostaje się do niedużej wioski na wydmach. Wpada w pułapkę miejscowej ludności i chcąc nie chcąc jest skazany na życie z kobietą w rozchwianym domku w wielkiej pisakowej jamie. Czy nauczycielowi uda się uciec? I czy będzie chciał uciec? Między kobietą, a mężczyzną rozgrywa się dramat. Jednocześnie uzależniają się od siebie. Mężczyzna z trudem funkcjonuje w świecie, gdzie piasek dostaje się dosłownie do najmniejszej szczeliny. Ten piasek także "wsącza" się w jego umysł otępiając go.
  W roku 1964 powstał film na podstawie tej powieści, którego scenarzystą był sam  Kôbô Abe,a reżyserem Hiroshi Teshigahara. Film doskonale odzwierciedla klimat książki. Jest to jedna z lepszych ekranizacji książek, jaką widziałam. Film jest bardzo klaustrofobiczny.Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...